L2a_10

Á-NÉR 2011 fő élőhelytípus
Á-NÉR 2011 élőhelytípus
Natura2000 kód, név
91M0 Pannon cseres-tölgyesek
Készítő neve
Felvétel helye, koordináta (WGS84)
544 800, 188 600
Felvétel helye, 1. nagy- vagy középtáj
Déli-Bakony
Felvétel helye, 2. községhatár
Nagyvázsony
Felvétel helye, 3. hegy, gyep neve vagy egyéb dülőnév
Kab-hegy
Felvétel készítésének ideje
2000 augusztus
Rövid leírás
Homogén szerkezetű csaknem elegyetlen cseres. A lombszintben nem csak az elegyfák ritkák, hanem a kocsánytalan tölgy is. A cserjeszint alacsony, részben az időnkénti visszavágás miatt, azonban fajokban gazdag és sűrű, jelezve, hogy természetesebb körülmények között zártabb és / vagy a lombszint is heterogénebb lenne (többszintű).
Összetétel
A lombszintben a csertölgy (Quercus cerris) uralkodik (további, ritka fajok: kocsánytalan tölgy – Quercus petraea, közönséges gyertyán – Carpinus betulus, barkócafa – Sorbus torminalis). A sűrű cserjeszint fajgazdag, előfordul pl. a mezei juhar (Acer campestre), a virágos kőris (Fraxinus ornus), a közönséges fagyal (Ligustrum vulgare), a húsos és a veresgyűrű som (Cornus mas, C. sanguinea), a hamvas és a földi szeder (Rubus caesius, R. fruticosus), a csere- és az egybibés galagonya (Crataegus laevigata, C. monogyna). A gyepszint fajokban gazdag, a száraz tölgyesek fajai a leggyakoribbak, pl. bakfű (Stachys officinalis), sárgás és hegyi sás (Carex michelii, C. montana), sárga gyűszűvirág (Digitalis grandiflora), felemáslevelű csenkesz (Festuca heterophylla), nagyvirágú méhfű (Melittis carpatica), közönséges méreggyilok (Vincetoxicum officinale), de előfordulnak üde erdei (pl. erdei varázslófű – Circaea lutetiana, hajperje – Hordelymus europaeus, tavaszi lednek – Lathyrus vernus, göcsös görvélyfű – Scrophularia nodosa, erdei tisztesfű – Stachys sylvatica), általános erdei (pl. indás ínfű – Ajuga reptans, gyöngyvirág – Convallaria majalis, erdei szálkaperje – Brachypodium sylvaticum, erdei gyömbérgyökér – Geum urbanum), sőt a réti fajok is (pl. gyepes sédbúza – Deschampsia cespitosa, réti ecsetpázsit – Alopecurus pratensis, réti kakukkszegfű – Lychnis flos-cuculi, fűzlevelű peremizs – Inula salicina).
Természetesség
3-4
Veszélyeztető tényezők
Elég sok a vad, amely a kialakuló cserjeszintet rendszeresen visszarágja. Ehhez járul még a cserjeszint időnkénti irtása is, valamint a fafajszelekció.
Használat
Vágásos típusú erdőgazdálkodás.